Saklama & Hazırlık

Doğal malzemelerle ürettiğimiz makaronlarımızı,

uygun koşulları sağlayarak son tüketicilerimizin

beğenisine hep birlikte sunalım.

ÜRÜN SAKLAMA ve SERVİS HAZIRLIK PROSEDÜRÜ

  1. Donuk taşımaya uygun kolilerde sevk edilen ürünlerimiz; dış ortamla etkileşimin tamamen kesilmesi amacıyla, şirink filmle kaplanmış kutulara konmuştur. Yeriniz uygunsa koliyle, değilse filmini çıkarmadan kutular içinde 4 ay süreyle -18 C de saklayabilirsiniz.
  2. Çeşitleri gösteren etiket üzerindeki kısaltmaların açılımı ve ürün renkleri ;
ÇKL Çikolata kakao KRM Karamel karamel
VNL Vanilya krem FST Fıstık yeşil
ÇLK Çilek kırmızı LMN Limon sarı
YMR Yaban mersini mor FRU Frenk üzümü mavi
FRM Frambuaz pembe DSK Damla sakızı beyaz
KHV Kahve uçuk kahve PFR Passion fruit açık turuncu
LVN Lavanta lavanta PRT Portakal Turuncu

Kutu içindeki çeşitler fosforlu kalemle işaretlenmiştir.

  1. Derin dondurucudan veya soğuk hava deposundan çıkarılan toplu satış kutusu; çözdürme işlemi uygulanmadan açılmamalı ve filmi çıkarılmamalıdır. Ürünün iç sıcaklığıyla ortam sıcaklığı arasındaki büyük ısı farkı nedeniyle, üstünde damlacıklar halinde su toplanacak ve hemen yumuşayacaktır.
  2. Çözdürme işleminin; mikrodalga ve diğer fırınlar ile ısıtıcı araçlar kullanılmadan, (+4) C buzdolabında ve 1 saat süreyle yapılmasını öneriyoruz. Filmi çıkarmadan makaronları sergileyeceğiniz ortamda çözdürebilirsiniz. (+4) C nin üstüne çıktıkça süre kısalacaktır. Kutu üstü filmi çözdürme işlemi sonrası çıkarılmalıdır.
  3. Makaron kabuk üretiminde kullanılan “badem ve yumurta akı” doğası gereği ortamdaki nemi çekme eğiliminde olan gıda maddeleridir. Kutu açıldıktan sonra nemli ortamda sergilenmesi durumunda kabuk normalden kısa sürede yumuşayacak ve nefasetini kaybedecektir. Nemli ortamda saklanması gereken yaş pasta, cheesecake gibi ürünlerle birlikte teşhir edilecekse kapaklı sızdırmaz bir kap kullanılmasını öneriyoruz. Toplu satış kutularıyla teşhir tercih edilecekse, buzdolabı iç ortamından nem alabileceği ve sorun yaşanabileceği öngörülmelidir.
  4. Film çıkarılıp kutu açıldıktan sonra, soğutulmuş ortamda önerdiğimiz raf ömrü 4 gün olmasına rağmen; uygun saklama koşullarında 10 güne kadar nefasetini kaybetmediği şeklinde geribildirimler alıyoruz.
  5. Kutu açıldıktan sonraki saklama sıcaklığı +4 C ile +15 C arasında olabilir, uzun raf ömrü için düşük sıcaklık tercih edilmelidir. +12 C altında saklanması durumunda, işyerinde son tüketiciye sunulacak ürünleri dolaptan çıkardıktan sonra, dolgusunun yumuşaması ve lezzetinin daha iyi alınması için kısa bir süre bekletmek yararlı olacaktır. Tüketicinin satın alıp götüreceği ürünler için bu işleme gerek yoktur.
  6. Doğrudan satış kutularındaki ürünleri çözdürmeden camlı bir derin dondurucuda sunabilirsiniz.
  7. Doğal malzemeler kullanarak ürettiğimiz, bir sonrakini yeme isteği doğuran kaliteli makaronlarımızı, uygun koşulları sağlayarak son tüketicilerimizin beğenisine hep birlikte sunalım.

Saygılarımızla,

Alice Makaron

İpek Sevgin

[email protected]

0532 780 5574 - 0232 367 5545

İmbatlı Mah. Girne Bulvarı No.209/A Karşıyaka İzmir

.        .